Jak efektywnie wspomóc działania kadrowe.
Polski prywatny sektor jest coraz bardziej otwarty na metody kadrowe stosowane już od dawna m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, czy rozwiniętych krajach UE. Wykorzystanie poligrafu (wariografu) jest możliwe na wielu płaszczyznach działań związanych z kapitałem ludzkim. W pełni umożliwia nam to również polskie prawo pracy, które nie wprowadza ograniczeń związanych ze stosowaniem poligrafu w branży prywatnej w relacjach zarówno z aktualnie zatrudnionymi jak i przyszłym pracownikami. Wszystkie badania wymagają zgody badanego.
Rozróżniamy trzy podstawowe obszary badań poligraficznych (wariograficznych) wspomagających działania kadrowe:
- WEWNĘTRZNY
- PRZEDZATRUDNIENIOWY (proces selekcji)
- EXECUTIVE SEARCH (HEADHUNTING)
1.Badania poligraficzne wewnętrzne:
Jest to najbardziej strategiczny obszar. Badania poligraficzne w firmach ceniących swój czas i biznes wykorzystywane są szeroko, zaczynając od wyboru osób na wyższe stanowiska (awans) czy też podczas zmian stanowiskowych. Zastosowanie poligrafu (wariografu) ma również miejsce przy tworzeniu dopasowanych, lojalnych i otwartych grup projektowych. Doskonale sprawdza się w przypadkach postępowań dyscyplinarnych i wyjaśniających. Wartym podkreślenia jest fakt, że poligraf jest również precyzyjnym narzędziem oczyszczającym z zarzutów. Badanie poligraficzne koresponduje z kontrolami lojalności i jest również doskonałym miernikiem utrzymywania wysokiego poziomu świadczonej pracy.
Kolejną kwestią jest fakt, że poligraf jest NAJSZYBSZYM i NAJSKUTECZNIEJSZYM NARZĘDZIEM pozwalającym wykryć tzw. kreta w firmie, co pozwala na podejmowanie natychmiastowych decyzji chroniących najwrażliwsze informacje biznesowe czy też aktywa finansowe. Ponadto zauważa się, że regularne wizyty poligrafera w firmie mają wymiar profilaktyczno – zapobiegawczy. Pracownicy wyraźnie unikają wówczas naruszania reguł i procedur obowiązujących w firmie. Podkreślić należy, że regularne wizyty poligrafera oddziałują nie tylko na osoby poddane badaniu, mają również wymiar zapobiegawczy grupowy (świadomość wykonywania takich badań w firmie).
2.Badania poligraficzne przedzatrudnieniowe:
Badania poligraficzne w tym obszarze wspomagają proces selekcji. Przede wszystkim odpowiednio dobrany test pozwala na weryfikację informacji zawartych w CV. Umożliwia określenie autentycznych relacji z poprzednim pracodawcą, potwierdza faktycznie zdobyte umiejętności. Badanie poligraficzne jest w stanie ujawnić u osoby badanej świadome działania na niekorzyść firmy, defraudację, wykradanie danych itp.
Certyfikowany poligrafer służy wiedzą i pomocą zarówno przy selekcji w formie aktywnej bezpośredniej (firma sama koordynuje cały proces rekrutacji i selekcji), jak i przy formie aktywnej pośredniej (firma wspomaga się zewnętrznym profesjonalnym doradztwem personalnym).
Obsadzanie strategicznych stanowisk, od których zależy przyszłość firmy i zespołu wspomagane badaniem poligraficznym pozwoli z korzyścią dla firmy na wybranie najlepszego, lojalnego kandydata/ki i zbudowanie wiarygodnej kadry
3.Badania poligraficzne headhunterskie:
Badanie w tym przypadku może wspomagać metodę rekrutacji executive search. Obsadzanie najwyższych stanowisk kierowniczych i specjalistycznych stanowi jedną z trudniejszych dziedzin dla firm doradztwa personalnego. Wspomaganie tej metody rekrutacji badaniem poligraficznych pozwala na najlepsze dopasowanie kandydata. Zarówno dla firmy headhunterskiej jak i dla przyszłego pracodawcy badanie poligraficzne jest dodatkowym gwarantem słuszności podjętych decyzji.
Badanie poligraficzne może ponadto wchodzić do procesu oceny kompetencji (Assessment center)
4.Podsumowanie
Badanie poligraficzne, jako narzędzie do wykrywania emocji towarzyszących nieprawdzie, weryfikuje i skutecznie pozyskuje informacje. Ocenia reakcje pozwalające określić m.in. czy badany jest szczery, zaangażowany, lojalny, z wiedzą na dany temat. Dzięki badaniu wykonanym przez certyfikowanego poligrafera oszczędzasz czas. Wybór pracownika jest szybki i jasny, a firma z korzyścią tworzy lojalny zespół. Ponadto oszczędzasz pieniądze – firma inwestuje bez ryzyka w odpowiedniego człowieka chroniąc tym samym najwrażliwsze informacje biznesowe i aktywa finansowe.
Jeśli masz swój pomysł na wykorzystanie poligrafu w swojej firmie skontaktuj się z Walczak- Biuro Badań Poligraficznych – dopasujemy testy do Twoich potrzeb.
Łukasz Walczak – od 1998 roku związany z branżą ochrony osób i mienia. Obecnie założyciel Biura Badań Poligraficznych, Kierownik Laboratorium Kryminalistycznego w Toruniu oraz Pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych. W 2009 roku ukończył kurs operatorów poligrafu. Od 2016 roku członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych. W 2017 roku ukończył kurs podstawowy z zakresu badań poligraficznych (wariograficznych) akredytowany przez Polskie Towarzystwo Badań Poligraficznych.
Kopiowanie zawartości bloga lub jego części bez pisemnej zgody autora jest zabronione.